Tilbage til artikeloversigten

ATP vinder internationel pris

ATP vandt den 18. november en fornem international pris for bedste ejendomsinvesteringer i pensionsbranchen - "Best Use of Real Estate". Prisen uddeles af det internationale anerkendte magasin Investment & Pensions Europe – IPE.
19. november 2009 | Skrevet af: ATP & VW
ATP blev desuden kåret af pensionsbranchen som Europas bedste pensionsselskab. Samlet hentede ATP syv priser, hvilket er ny rekord ved en IPE-Award.

Juryen lagde blandt andet vægt på ATP’s investeringsresultat, innovation og risikostyring i et meget turbulent finansmarked:

”ATP er en utrolig velsmurt og intelligent pensions-investeringsmaskine, der på alle niveauer I deres forretning udvikler innovative løsninger. ATP har trods de store udfordringer i branchen i disse år imponeret med sine investeringsresultater og lave omkostninger og risikostyring. ATP sætter ikke bare nye standarder, men vender op og ned på hele pensionsverdenen,” lyder det i dommernes begrundelse for at tildele ATP den fornemmeste pris som Europas bedste pensionsselskab – den såkaldte Gold Award.

”Vi kan være rigtig stolte af denne pris. Resultatet er et langt sejt træk fra en lang række meget dedikerede medarbejdere. Jeg er især glad for IPE’s anerkendelse af ATP’s måde at sikre danskernes pensionsformue under finanskrisen. Prisen giver ny energi til at fortsætte arbejdet med at forenkle og effektivisere pensionsordningen,” siger direktør i ATP, Lars Rohde.

Udover guld vandt ATP også sølv, som Europas bedste offentlige pensionsselskab og prisen som Danmarks bedste pensionsselskab samt fire temapriser. Med syv priser blev ATP det mest vindende pensionsselskab nogensinde ved en IPE-Award.
 
ATP Ejendomme
Gothersgade 49
1123 København K
Telefon 3336 6161
Fax 3336 6162
atpe@atp-ejendomme.dk
ATP Ejendomme
Åboulevarden 17, 3. sal
8000 Århus C
Telefon 8676 2121
Fax 8625 1125
atpe@atp-ejendomme.dk